2022 Winners

John Evans Engineering Entrance Award

Sidonia Tameshtit

William Lyon Mackenzie Collegiate Institute, Toronto

Undergraduate Winners

Erika Treflik

Queens – Civil

Claudette MacKay-Lassonde Graduate Award

Valerie Morin

U Sherbrooke – Robotics

Pomerleau Award

Hailey Lu

University of Calgary

Annemarie Summers

University of Calgary

ACERO Ambassador

Anne Jing

University of Toronto – Engineering Science

Enbridge Ambassador

Shayna Earle

McMaster University – Chem & BioMedical

Enbridge Ambassador

Stephanie Quon

UBC - Electrical

Dillon Award

Zoe Smith

Dalhousie - Chemical

Marie Carter Memorial Award

Meghan Cooke

UBC – Chemical & Biological

Rona Hatt Engineering Award

Justine Major

U Laval – Engineering Physics

Hatch Engineering Award

Undergraduate Winners - Regional

Tanaka Akiyama

Dalhousie – Electrical

CEMF Regional Awards - Atlantic

Laurie Croteau

U Sherbrooke – Robotics

CEMF Regional Awards - Quebec

Mieke Wilkinson

Carleton U - Mechanical

CEMF Regional Awards - Ontario

Rebecca Probst

U of Alberta - Chemical

CEMF Regional Awards - Prairies

Coralie Tcheune

UBC - Biomedical

CEMF Regional Awards - British Columbia

Previous Award Winners

Lauréates de la bourse John Evans d'entrée en génie

Lauréates de la bourse Claudette MacKay Lassonde de la FCGC

Lauréates des bourses des ambassadrices en génie offertes par la FCGC

Rona Hatt Master’s Scholarship in Chemical Engineering Winners

Marie Carter Memorial Undergraduate Engineering Scholarship Winners

Lauréates de la bourse de premier cycle offerte par Dillon Consulting Ltd.

Lauréates de la bourse du génie des communications et des technologies de l'information offerte par Allstream


Lauréates de la bourse de maîtrise en génie offerte par Vale

Lauréates des bourses de premier cycle offertes par Vale

AMEC/CEMF Masters Scholarship in Engineering Winners

AMEC Aboriginal Scholarship Winners

IBM Canada Undergraduate Scholarship Winners

Hewlett Packard Undergraduate Scholarship Winners


Témoignages